• Home »
  • Galeri »
  • Türkiye’deki Birbirinden Güzel 10 Farklı Doğa Harikaları!
Türkiye’deki Birbirinden Güzel 10 Farklı Doğa Harikaları!

Türkiye’deki Birbirinden Güzel 10 Farklı Doğa Harikaları!


1-)Karagöl

 

artvin-karagol

Kara, 25 metre derinliğinde ve 50 dönüm alana sahip gölde, heyelansonucu oluşması nedeniyle suyun altında hala canlı ağaçlar bulunmaktadır. Avlanmanın yasak olması nedeniyle bol miktarda yöreye özgü kırmızı pullu alabalık bulunan gölün, göç yolunda yer aldığı için eylülayında çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Karagölde,10 yıldan beri ağaç kesiminin yasak olduğu bölgede yeşilin her tonuyla karşılaşmak mümkün.

 

2-)Yeşilırmak

amasya-yesilirmakk

 

3-)Uzungöl

 

trabzon-uzungol

Sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.
Uzungöl Trabzon’a 99 km Çaykara’ya ise 19 km uzaklıktadır.

 

4-)Balıklıgöl

 

urfa-balikligol

Balıklıgöl, (Aynzeliha ve Halil-ur Rahman Gölleri ) İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak biliniyor. Bu iki göl Urfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerleri.

 

5-)Ayder Yaylası

 

rize-ayder-yaylasi

Ayder Yaylası, Rizenin Çamlıhemşin ilçemizin 19 km.güney doğusunda ve 1350 m. yükseklikte çam ormanlarıyla kaplı özellikle yayla niteliğinde Yeşilliklerle dolu bir yerdir.

Doğayla insanın harika buluşması. Dünyadaki yalancı cennet olan Ayder Yaylası, Yeşil Çam ormanları, Hakiki kara kovan balı, Meşhur şifalı kaplıcası ile siz değerli doğa severleri her mevsim ağırlamayı bekliyor

 

6-)Damlataş Mağarası

 

alanya-damlatas-magarasi

Antalya’ya bağlı Alanya’nın bir kilometre uzağındaki Damlataş Mağarası son zamanlarda astımlı hastaları tedavi edecek özellikleriyle tanındı. Zengin bir tarih ve tabiat manzarası içine yerleşen mağara kayalık ve sarp bir burunun ucunda bir kumsalın gerisindedir. Mağara, içinde kovuklar halinde devam eden bir yolun nihayetindeki zemini kumlu bir boşlukta sona erer. Burası adeta mağaranın hastanesidir. Astımlı hastalar bu sıcak ve rutubetli hava içinde, günde iki saat olmak üzere, 21 gün kalarak kür yaparlar.

 

7-)Sahara Yaylası

 

sahara-yaylası

İlçe merkezine 17 km. mesafedeki Sahara Karagöl Milli Parkı içindedir. Kamp ve Karavan Turizmi için ilimizdeki en uygun yerlerdendir.
Şavşat ile Ardahan arasında bulunan Sahara Yaylası, geniş otlakları ve soğuk suları ile Artvin’in önemli yaylalarındandır.
Her yıl temmuz ayının 4ncü hafta sonu Sahara Pancarcı Festivali düzenlenmektedir.
Ulaşım İlçe merkezine 17 km mesafede olup midibus ve daha küçük her türlü araçlarla ulaşım sağlanmaktadır.

 

8-)Hasankeyf

 

mardin-hasankeyf

Hasankeyf il merkezine 37 km. Uzaklıkta tarihi bir yerleşim birimidir Kuzeyinde uzanan Raman sıra dağları ile güneyinde yer alan sıra dağlar arasındaki vadi içerisinde akan Dicle nehri kenarında yer alan Hasankeyf ilçesi Diclenin sağladığı imkanlarla bereketlenmiş bu günkü suskun tarih fışkıran görüntüsü ile izleyenlere geçmiş ihtişamından esintiler sunmaktadır

 

10-)Kurşunlu Şelalesi

 

kursunlu-selalesi

Antalya-Isparta yolunun 24. km’sinden sonra 7 km içeride yer alan Kurşunlu şelalesi, 7 tane küçük göleti birbirine bağlayan ve 18 metreden dökülen görülmeye değer bir şelaledir.

Arkadaşlarınla Paylaş