The Pinnacles Kayalıkları Hakkında Bilgi

Kiraz Kiraz

Borneo Adasında bulunan, Api Dağı’nın zirve kısmına yakın bir yerde The Pinnacles olarak adlandırılmış olan kayalıklar var. Bu kayalıkların tırmanış uzunluğu 2400 metreyi bulurken, başlangıç noktası ve zirve arasında yükseklik farkı ise bunun yarısını, yani 1200 metreyi buluyor. Zirveye doğru olan yürüyüşün ilk yarım saati nerdeyse düz denebilecek bir ormanın içinde yapılırken, bundan sonrasında zirveye ulaşmak için 45 derecelik bir açı içerisinde oldukça zor bir şekilde ağaç köklerine ve dallarına tutunarak tırmanmak gerekiyor.

The Pinnacles’e Tırmanmak

Zirveye tırmanışı bir nebze de olsa kolaylaştırmak için ağaçların arasına halat çekilmiş. Ayrıca birçok tırmanma noktasında kayalara çakılmış kazıklara bağlı ipler bulunuyor ve bu ipler yardımıyla kayalıklarda iniş veya tırmanış etkinlikleri daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. İplerin dışında, bazı yerlerde kazıklara tutturulmuş metal basamaklar ve platformlar da tırmanışı kolaylaştıran etkenlerden bazılarıdır.

Keskin, gri, dik ve kocaman olan The Pinnacles Kayalıkları, gökyüzüne doğru bir kule gibi yükseliyor. Ayrıca iki tepenin arasında, yemyeşil bir ormanın içerisinde bulunuyor. Bu keskin kayalıkların ortaya çıkışı ise yüzlerce yıldır yağan yağmurun sonucunda ortaya çıkan erozyonun kayaları aşındırması sonucu olmuş. Bu kayalıkların bazılarının yüksekliği ise yaklaşık olarak 40-50 metre arasını buluyor. Buraya gelen turistlerin en sevdiği şeylerden ikisi ise bu muhteşem manzarayı izleyip, fotoğrafını çekmektir. Fakat bu kayalıklara tırmanırken dikkat edilmesi gerektiği de unutulmaması gereken önemli etkenlerden birisidir. Aksi halde ortaya istenmeyen kazalar çıkabilir.

Kayalıklardan iniş yapmak, tırmanırken gelen yorgunlukla birlikte tırmanmaktan daha zorlu bir hal alıyor. Yukarıdan sızan su nedeniyle kayalığın bazı yerleri yosun tutmuşken, yerdeki ağaç kökleri ve toprağın ıslak ve kaygan olması, inişi zorlaştıran etkenlerden bazılarıdır.

Yorum yazın