Tava Böreği Nasıl Yapılır?

Kiraz Kiraz

Tava Böreği Nasıl Yapılır?

 

Malzemeler

 

4 Adet Yufka

Yarım çay bardağı su

Yarım çay bardağı sıvı yağ

İç malzemesi olarak peynir, kıyma, patates vb. kullanılabilir.

Süslemek içi;

Çeri domates

Salatalık

Maydanoz

 

Hazırlanışı

 

           Tava böreği yapımı için ilk olarak kullanılacak tavanın zeminine sıvı yağ sürülür. 1 adet yufka kullanılacak tavanın içine serilir. Su ve yağ bir fırça yardımı ile tava içine serilen yufkanın üzerine sürülür. Eldeki yufkalardan bir tanesi didiklenerek tava içerisine serilen yufkanın üzerine koyulur. Fırça yardımı ile su ve yağ sürülerek böreğin içine kullanılacak malzeme güzelce yayılır. Malzemenin bol kullanılması tadının daha fazla gelmesi ve lezzetli olması açısından önemlidir. Börek içerisinde kullanılacak malzemenin üzerine bir başka yufka daha didilerek ilave edilir. Yine bir fırça veya bir kaşık yardımı ile sıvı yağ ve su yufkanın üzerine sürülür. Elde kalan son yufka ile böreğin üzeri kapatılır. En alta serilen yufkanın tava dışında kalan bölümleri de kapatılır.

 

Son olarak elde kalan sıvı yağ ve su karışımı böreğin üst kısmına dökülür. Böreğin alt kısmı iyice kızarana kadar pişirilir. Pişip pişmediği bir tahta ıspatula ile kontrol edilebilir. Alt kısım kızarana kadar piştiğinde börek ters yüz edilir. Altta kalan pişmemiş bölgede pişene kadar beklenir. Börek iyice kızarıp piştikten sonra üçgen şekilde kesilerek bir servis tabağına alınır. Üzerine süslemek için önceden kesilerek hazırlanılan çeri domates, salatalık ve maydanozlar istenildiği şekilde koyularak görsel olarak da güzel bir görünüş elde edilip servis edilebilir.

 

Her yufka katına sürülen su ve sıvı yağ karışımında, su yerine sade soda kullanılabilir. Sade soda kullanılması böreğin daha iyi kızarmasına yardımcı olacaktır. Tava böreği böylece hazır olacaktır. Afiyet olsun.

 

Yorum yazın