Parmak Kebabı Nasıl Yapılır?

Kiraz Kiraz

Parmak Kebabı Nasıl Yapılır?

 

Parmak kebabı, Hakkari’ye özgü geleneksel bir yemektir. Çoğu kültürde farklı şekillerde sunumu ve hazırlanışı bulunmaktadır. En bilindik olan Hakkari’ye özgü hazırlanışı ve sunumu şu şekildedir.

 

Parmak Kebabı İçin Gerekli Malzemeler;

 

Kızartmak İçin Gerekli Malzemeler:

 

2 adet kırmızıbiber

 4 adet yeşil sivri biber

3 adet orta boy patates

4-5 adet kemer patlıcan

Bol miktarda sıvı yağ

 

Sosu İçin Gerekli Malzemeler:

2 adet büyük boy domates

1 tatlı kaşığı salça (ev yapımı salça öncelikli tercihtir)

4 yemek kaşığı sıvı yağ

500 gram dana kıyma

1 adet orta boy soğan

2 adet yeşil sivri biber

2-3 diş sarımsak

Tuz, karabiber, pul biber

 

Üzerine Dökmek İçin Gerekli Malzemeler:

1 tatlı kaşığı salça

1 su bardağı/ 200 ml sıcak su

Tuz

Parmak Kebabı Yapılışı:

Hakkari usulü parmak kebabı yapılırken öncelikle patlıcanlar iyice yıkanıp alacalı olacak şekilde soyulmalı ve ardından parmak şeklinde doğranmalıdır. Patlıcanlar, acısını vermesi için tuzlu suda yaklaşık 10-15 dakika bekletilmelidir.

 

Patlıcanlar bekletilirken bir yandan kırmızı ve yeşil biberler ve patatesler parmak kalınlığında ve uzunluğunda doğranmalıdır. Ardından patlıcanlar, tuzlu sudan çıkarılıp daha önceden kızdırılmış yağda kızartılmalıdır. Daha sonra sırayla patates ve biberler kızartılıp bir tabağa alınır.

 

Soğan, sarımsak ve biberler doğranıp tavada az miktarda yağ ekleyerek kızartılmalıdır. Sarımsak, biber ve soğan, biraz kavrulduktan sonra içine kıyma eklenip kavurmaya devam edilmelidir. Kıyma kavrulduktan sonra salça ve baharatlar eklenir. Daha önceden doğranmış domatesler üzerine eklenip yaklaşık 7-8 dakika pişirilmelidir. Yuvarlak bir tepsiye daha önceden kızartılmış olan sebzeler, usulüne uygun bir şekilde daire oluşturarak dizilir. Tepsinin orta kısmı boş kalacağı için o kısma hazırlanmış olan harç dökülür. Son olarak domatesler doğranmış bir şekilde üzerine dizilir.

En sonunda da salçası ve tuzu eklenerek tepsinin üzerine dökülür. Daha önceden 200 derecede ısıtılmış fırında yarım saatten az bir sürede yemek pişirilir.

Parmak kebabı tarifi adlı makalemizi beğendiyseniz, yorum yapmayı unutmayın. Afiyet olsun

 

Yorum yazın