Mürdüm Erikli Kek Tarifi

Kiraz Kiraz

Mürdüm Erikli Kek Tarifi

Çay saatlerinin, altın günlerinin ve kahvenin yanına en güzel kekler yakışır. Yaz mevsiminin taze meyveleri ile buluşan kekler de ayrı bir lezzetli olur. Mürdüm erikli kek tarifi de en sevilen yaz tatlılarındandır. Kırmızı erik hem keke kattığı muhteşem aroması hem de oluşturduğu görsel şölenle sofraları süslüyor.

Malzemeler

125 gram tereyağı ya da margarin

1 su bardağı şeker

2 yumurta

3 yemek kaşığı yoğurt

1 paket kabartma tozu

1,5 su bardağı un

15-20 adet mürdüm eriği

1 çay bardağı fındık içi

Mürdüm Erikli Kek Tarifi

Oda sıcaklığındaki 125 gram tereyağı ya da margarin, 1 su bardağı toz şeker ile derin bir kapta buluşturulur. Şeker ile tereyağı homojen bir hale gelene kadar çırpılır. 2 yumurta kek karışımına ilave edilip çırpılmaya devam edilir. 3 yemek kaşığı yoğurt da kek karışımına eklenerek çırpılır. Sıvı malzemeler eklendikten sonra kuru malzemelere geçilir. 1 paket kabartma tozu, ince çekilmiş 1 çay bardağı fındık içi ve yavaş yavaş un eklenerek karıştırılmaya devam edilir.

Kek kıvamı, normal kek kıvamından bir miktar daha koyu olmalıdır ki, mürdüm erikleri pişerken kek hamuruna karışmamalıdır. Mürdüm erikleri, ince şekilde dilimlenir. Kullanacağınız kek kalıbı yuvarlak ya da kelepçeli olabilir. Kullanılacak olan kek kalıbı yağlanır veya yağlı kağıt serilir. Hazırlanan kek kalıbına son olarak toz şekere bulanır. Erikleri istenen şekilde kek kalıbının içerisine dizilir.

Dizilen eriklerin, kekin üzerini tamamen kapatacak şekilde olması sunumu güzelleştirecektir. Kek hamuru dizilen eriklerin üzerine dikkatli bir biçimde dökülerek her yere eşit şekilde dağıtılır. Mürdüm erikli kek, önceden ısıtılmış olan 170 derecedeki fırına verilerek kontrollü bir şekilde pişirilir. Yaklaşık 45 dakika pişen kek, fırından çıkarılır. Kalıptan dikkatlice çıkarılan kek, servise hazırdır.

Yorum yazın