Meksika Fasulyesi Salatası Tarifi

Kiraz Kiraz

Meksika Fasulyesi Salatası Tarifi

Değişik lezzetler tatmak isteyenler için güzel bir alternatif olan Meksika fasulyesi salatası, hazırlanması kolay ve besin değeri yüksek bir salatadır.

Meksika Fasulyesinin faydaları nelerdir?

Meksika Fasulyesi, magnezyum eksikliğinin sebep olduğu kronik yorgunluk hissinin giderilmesine yardımcı olduğu gibi, kişilerde endişe duygusunun yaratmış olduğu kaygı bozukluklarının giderilmesi amacıyla tüketilmesi gereken bir bakliyat türüdür. Ülkemizde yetişen fasulyelere oranla daha fazla miktarda antioksidan içeriyor. İçerisinde bulunan lif ve proteinler nedeniyle özellikle vejetaryen olarak beslenen kişilerin tüketmesi önerilen bir besin kaynağı olarak da karşımıza çıkıyor. Lif bakımından zengin olması sebebiyle tokluk hissini arttırarak zayıflamaya yardımcı olur. Kan basıncını dengeler, kemiklerin gelişimini destekler. Et, balık, süt ve süt içerisinde bol miktarda bulunan aminoasit Meksika fasulyesinin içerisinde de bulunmaktadır.

Malzemeler:

-Meksika Fasulyesi (1 kutu veya 1 su bardağı)

-2 veya 3 adet közlenmiş biber (konserve olabilir)

-Konserve mısır ( 1 su bardağı)

-Dereotu

-Maydanoz

-Taze nane

-Kornişon turşu (1 su bardağı)

-Taze soğan

-Nar ekşisi, tuz, zeytinyağı, limon suyu

Yapılışı:

Meksika fasulyesinin bir süzgeç yardımıyla sudan geçirerek süzülmesi için bir süre bekletilmesi gerekiyor. Aynı işlem mısır için de yapılır. Daha sonra salata kasesinin içerisine suyu iyice süzülen fasulyeler alınır. Üzerine mısırlar eklenir. Taze soyanlar ufak ufak doğranarak içerisine eklenir. Kırımızı biber ve kornişon turşu küp küp kesilerek üzerine eklenir. Dereotu, maydanoz ve taze nene ince ince doğranır ve diğer malzemelerin üzerine eklenir. Ayrı bir kasede nar ekşisi, tuz, zeytinyağı ve limon suyu karıştırılarak sos hazırlanır. Hazırlanan sos salata servis yapılmadan önce üzerine eklenir. Meksika Fasulyesi salatasının sosuna zevkinize göre farklı malzemeler ekleyerek değişik sunumlar da hazırlanabilir.

Yorum yazın