Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kiraz Kiraz

Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 

Özellikle arkadaş toplantılarında en sık karşılaşılan ve oldukça can sıkan olay halıya ya da koltuğa kahve dökülmesidir. En hareket etmediğiniz, tüm gün keyif yapmak istediğiniz bir anda yanlışlıkla eliniz çarpar ve bardağınız yere düşer. Lekeler keyif kaçırıcıdır, Özellikle kahve lekeleri. Ancak hayatınızı kolaylaştırmak için birçok leke çıkarıcı yöntem vardır.

Unutulmaması gereken en önemli ayrıntı lekeye hızlı müdahale etmektir. Kahve ya da çay, dökülen içecek ne olursa olsun lekeyi bekletmeden hemen müdahalede bulunmak lekeyi çıkartmanıza yardımcı olacaktır.

 

Sirke

 

İlk yapılması gereken uygulama, bir havlu peçete yardımı ile kahve lekesi üzerine baskı uygulamadan tampon hareketler yaparak peçetenin lekeyi emmesini sağlamaktır.

Yapılan en büyük hata lekeye baskı uygulayarak çıkarmaya çalışmaktır. Lekeyi silmeye çalıştığınız bezi o bölgeye bastırmak yalnızca lekenin yayılmasını hızlandıracaktır. Uyguladığınız bu baskı ayrıca lekenin daha da derinlere inmesine neden olacaktır.

 

Temiz bir bez üzerine deterjan ve sirke ekleyin. Sirkeli deterjanlı karışımın bulunduğu bezi leke üzerinde dairesel hareketler uygulayarak gezdirin. Sirke çoğu lekeyi çıkartmanızda önemli bir yardımcıdır.

 

Kullandığınız bezi durulayın ve deterjanlı karışımdan arındırın. Arındırılan bezi temiz bir suya batırdıktan sonra lekenin üstünde gezdirin. Halı üzerinde kalan deterjanlı sirkeli karışımı temizleyin. Bir diğer önemli nokta ise lekeye müdahale ettikten sonra o bölgeyi kurumaya bırakmaktır. Kuruyan bölgede leke tekrar beliriyorsa yaptığınız tüm işlemleri tekrar uygulayın.

 

Lekenin yüzey tarafından tekrar kusuluyor olması, silme işlemini bastırarak yaptığınızı gösterir. Unutmayın en önemli püf noktası lekeye baskı uygulamamaktır. Kahve lekesinden arındırmak istediğiniz bölge bir giysi ise yapmanız gereken ilk işlem kıyafetin temizleme talimatlarını okumak olmalıdır. Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için kullanacağınız karışımı giysinin görünmeyen bir yüzeyinde deneyebilirsiniz.

 

Karbonat

 

Deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise karbonat olabilir. Lekeyi peçeteyle emdirmenin ardından bölgeye bir avuç karbonat serpip ovabilirsiniz. Lekeye baskı uygulamamak oldukça önemlidir. Uygulamanın sonunda lekenin büyük bir kısmının temizlendiğini göreceksiniz.

 

Yorum yazın