İşte Galatasaray’ın Kurtuluş Reçetesi

İşte Galatasaray’ın Kurtuluş Reçetesi


Galatasaray’ın UEFA’ya yaptığı savunmada en büyük gelir kalemi Riva Rezidansları gösterildi. Buradan gelecek sermayeyle banka kredileri azaltılacak ve faizde 25 milyon euroluk bir azalma görülecek.

UEFA Mali Fair Play kriterlerine uyum sağlamadığı gerekçesiyle üç yıl daha süre isteyen Galatasaray’ın savunmasına ve gelecekle ilgili planlamalarına ulaşıldı.

Başkan Dursun Özbek ve kurmayları tarafından UEFA takip birimine iletilen, ancak müfettişler tarafından itibar görmeyen raporun, şubat ayındaki duruşmalı oturumda da kullanılacağı, bu konuda Galatasaray Yönetimi’nin çok umutlu olduğu vurgulandı.

İŞTE O RAPOR

Sarı­kırmızılıların yaşadığı süreci anlatan ve neden hedefi tutturamadıklarını dile getiren Galatasaray, gerçekleşecek gelirler konusunda beş temel noktanın
altını çizdi.

1. ALİ SAMİ YEN OTELİ:

Mayıs 2016’da bitmesi beklenen Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Oteli’nin 10 yıllık kiralanacağını, bu konuda büyük otel zincirleriyle irtibat halinde olduğu belirtilen raporda, yıllık 5 milyon euro beklendiği vurgulandı. Bunun, UEFA’dan talep edilen süreç içerisinde iki yıla karşılık bulacağı ve toplam 10 milyon euroluk bir kaynak sağlanacağı dikkati çekildi.

2. RİVA REZİDANSLARI:

Riva’da bulunan 1 milyon 200 bin metrekarelik araziye rezidanslar yapılacağını dile getiren Galatasaray Yönetimi, buradan 274 milyon dolarlık gelir hedefliyor. Sarı­kırmızılılar, buradan gelecek parayı sermaye olarak şirkete aktaracak ve bu şekilde banka kredileri azaltılacak. Galatasaray, bu şekilde faiz giderinde 25 milyon euroluk bir azalma olacağını düşünüyor.

3. ÜÇ YILLIK KOMBİNE:

Cim­Bom, stat gelirlerinin artırılması ve kısa vadede kaynak olarak sunulması için koltukların üç yıl süreyle satılması konusunda çalışma başlatılacağını da belirtti. Bunun bir kampanya olarak taraftara sunulacağı, 31 Mayıs 2018’e kadar bu satışın gerçekleştirilebileceği vurgulandı.

4. GS STORE:

Galatasaray, gelirler konusunda Galatasaray Store’a da rol biçiyor. Sarı­kırmızılılar, burasının gelirlerini 6 milyon euro artırmanın hesabını yaptıklarını dile getirdi.

5. YENİDEN YAPILANMA:

Galatasaray, banka kredilerinin yeniden yapılandırılmasıyla finans yükünün daha da azalacağı görüşünde…

INTER VE SOCIEDAD’A TEKLİF

TELLES-BRUMA BEKLENTİSİ: Sezon başı Telles 8.5 milyon Euro satın alma opsiyonu ile Inter’e, Bruma ise 7.5 milyon Euro opsiyon karşılığı Real Sociedad’a kiralanmıştı. Sarı kırmızılılar yaz sezonunu beklemeden fiyat kırarak Inter ve Real Sociedad’ın kapısını çalacak. Opsiyon rakamları düşürülüp 14 milyon Euro satış geliri planlanıyor.

LOCA SAHİPLERİNDEN TALEP: TT Arena’daki 143 adet loca sahibinden fedakarlık istenecek. Yönetim, bu locaları 1 yıl daha kiralayıp, parasını şimdi alarak olağanüstü bir kaynak yaratmayı hedefliyor.

ARTIK FAZLA AÇILMAK YOK

TRANSFERDE DENGE FAKTÖRÜ: G.Saray Kulübü, transfer giderlerini artık disiplin altına alacak. Yani Galatasaray takımının maliyetinin eski üst seviyelere çıkmasına izin verilmeyecek. Ne kadar tasarruf edilir, ne ölçüde maliyetten kurtulunur ya da transfer geliri elde edilirse maksimum o paralelde harcama yapılacak.

134 milyon euro nerede!

Galatasaray, üç yılda ortaya çıkan 134 milyon euroluk zararı da kalem kalem bildirdi. 60 milyon euronun kur farkından dolayı eriyip gittiğini bildiren sarı­kırmızılılar, 14 milyonun bütçe açığı, 5 milyonunun faiz maliyeti, 18 milyonunun oyuncu riski, 22 milyonunun hasılat gelirlerinin azalması, 8 milyonunun sponsorluk gelirlerindeki düşüş, 7 milyon euronun da ticari gelirlerdeki azalmanın kaynaklandığını vurguladı.

Kaynak: Mynet

Arkadaşlarınla Paylaş