İstanbul’un en iyi 10 eser galerisi

İstanbul’un en iyi 10 eser galerisi


İstanbul surları, camileri, sarayları, müzeleriyle adeta yaşayan bir tarihtir. Bu tarihe tanık olabilmek, nostaljiyi hissedebilmek için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Çünkü İstanbul her köşesinde tarihi olaylardan kesit taşır. İşte İstanbul’da turistlerin ilgi odağı olan, en iyi 10 eser.

1-)SULTAN AHMET CAMİİ

sultan-ahmet-cami

Sultan Ahmet Camii, 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul’daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır.
Adres: Sultanahmet Mh., At Meydanı No:7, 34122 Fatih/İstanbul
Yükseklik: 43 m
Açılış tarihi: 1616
Mimar: Sedefkâr Mehmed Ağa
Mimari tarzlar: Osmanlı mimarisi, İslami mimari

2-)KIZ KULESİ

kiz-kulesi

Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.
Yapım başlangıç tarihi: 1110
Açılış tarihi: 1110

3-)HAYDARPAŞA GARI

haydarpasa-gari

Haydarpaşa Garı, 1908’de İstanbul – Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilen tren garıdır. Gar, TCDD’nin ana istasyonudur. İstanbul’un Anadolu yakasında, Kadıköy’de bulunur.
Açılış tarihi: 1872
Mimari tarz: Neo-Rönesans Mimarisi
Müteahhit: Anatolia-Baghdad Corporation
Mimarlar: Helmut Cuno, Otto Ritter

4-)HÜRREM SULTAN HASEKİ HAMAMI

hurrem-sultan-kasri

Haseki Hamamı, İstanbul’da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan tarihi Türk hamamı. Hamam, I. Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından, 1556-1557 yılları arasında devrin meşhur mimarı Sinan’a yaptırılmıştır.
Açılış tarihi: 1556
Mimar: Mimar Sinan

5-)TOPKAPI SARAYI

topkapi-sarayi

Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu’nda, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Bir zamanlar içinde 4.000’e yakın insan yaşamıştır.
Mimari tarz: Osmanlı mimarisi
Mimarlar: Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan, Sarkis Balyan, Acem Ali, Davud Ağa
Kullanım amacı: Saray, Müze

6-)BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

bogazici-unuvirsitesi

Boğaziçi Üniversitesi ya da kısaca BOUN, İstanbul, Türkiye’deki bir devlet üniversitesi. 16 Eylül 1863’te Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafından Robert Kolej adıyla kuruldu. Yüz yılı aşkın bir süre bu adla bugünkü Güney Kampüsü’nde eğitim verdikten sonra, üzerinde bağımsız bir üniversite kurulması için 10 Eylül 1971’de Türkiye Hükûmeti’ne devredilerek Boğaziçi Üniversitesi adını aldı. Günümüzde toplam 1.672.106 m2’lik alana sahip olan ve altı yerleşkesi bulunan Boğaziçi Üniversitesi, İngilizce eğitim verir.

7-)GALATA KULESİ

galata- kulesi

Galata Kulesi, İstanbul’un Galata semtinde bulunan bir kule. 528 yılında inşa edilen yapı, şehrin önemli sembolleri arasındadır. İstanbul Boğazı ve Haliç, kuleden panoramik olarak izlenebilmektedir.
Yükseklik: 67 m
Açılış tarihi: 1348
Mimari tarz: Romanesk mimari
Mimar: Köksal Anadol

8-)IHLAMUR KASRI

ihlamur-kasri

Ihlamur Kasrı Beşiktaş ve Nişantaşı arasındaki vadide yer alan Ihlamur Mesiresi’ndeki kasırdır. Buraya Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan’a “Merasim Köşkü” ile “Maiyet Köşkü” olarak adlandırılan iki kasır yaptırılmıştır.
Kullanım amacı: Müze
Mimar: Nigoğos Balyan

9-)ANTUAN KATOLİK KİLİSESİ

antuan-katolik-kilisesi

St. Antoine Katolik Kilisesi İstanbul’un en büyük ve cemaati en geniş Katolik Kilisesi’dir. Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi üzerinde Galatasaray’dan Tünel’e doğru giderken sol tarafta bulunur.
Açılış tarihi: 1912

10-)AYASOFYA CAMİİ

ayasofya-cami

Ayasofya, İstanbul’da tarihî bir müze. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul’un …
Kuruluş tarihi: 1 Şubat 1935
Mimari tarz: Bizans mimarisi
Mimarlar: Trallesli Anthemius, Miletli İsidoros, Trdat the Architect

Arkadaşlarınla Paylaş