İçli Adana Kebabı Nasıl Yapılır?

Kiraz Kiraz

İçli Adana Kebabı Nasıl Yapılır?

 

İçli Adana Kebabı (2 Kişilik) İçin Malzemeler

 

-2 tane büyük boy patates

-1 tane kuru soğan

-100 gram kuzu kıyma

-Sıvı yağ

-1 tatlı kaşığı salça

-Karabiber

-Tuz

-Kimyon

-100 ml galeta unu (yaklaşık yarım su bardağı)

-2 tane yumurta

 

Yapılışı

 

1- 2 tane patatesin kabukları soyulur. Orta boy bir tencereye kaynar su ilave edilir ve biraz tuz eklenir. Kabuğu soyulmuş patatesler tencereye koyularak haşlanmaya bırakılır. Patatesleri küçük parçalara doğrayarak haşlamak daha kısa sürede haşlanmasını sağlayacaktır. Haşlanmış patateslerin suyu süzüldükten sonra ezici yardımıyla ezilir ve püre haline getirilir. Buzdolabına koyularak soğuması sağlanır.

 

2- 1 tane kuru soğanın kabuğu soyulur, yıkanır. Sonrasında ince ince kıyılır. Tavaya bir miktar sıvı yağ eklenerek ocak üzerine alınır. İçerisine ince ince kıyılmış soğanlar ilave edilir, pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine 100 gram kuzu kıyması ilave edilir. Topaklanmaması için ezerek karıştırılır ve kavrulur. 1 tatlı kaşığı salça ilave edilir ve salça kıymalı harca iyice yedirilir. Sonrasında baharatları tuz, kimyon ve karabiber eklenir. Bir süre daha kavrulur ve ocaktan alınır. Ilıması için kenara alınır.

 

3- Haşlanıp püre haline getirilmiş patatesler buzdolabından çıkartılır. Küçük küçük bezelere bölünür. Her beze yuvarlanarak içi başparmak yardımıyla oyulur. İçine ılıması için bırakılan kıymalı harçtan koyulur ve ağzı kapatılarak güzelce yuvarlanır. Galeta unu düz bir kaba dökülür. 2 tane yumurta çırpılarak derin bir kaba alınır. Sonrasında içerisine kıymalı harç koyularak yuvarlanmış patatesler önce galeta ununa bulanır ve sonra yumurtaya bulanır.

 

4- Derin bir tencereye bol miktarda sıvı yağ koyularak kızdırılır. Galeta unu ve yumurtaya bulanan patatesler kızgın yağ içerisine atılarak kızartılır. Pişme durumuna göre çevirme ihmal edilmemelidir. Altın sarısı bir renk alana kadar kızartılır. İçli adana kebabı sunulmak üzere servis tabağına alınır.

 

Yorum yazın