Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?

Admin Admin

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?

Hamile kadınlar attıkları her adımda karınlarında ki bebeklerinin sağlığını düşünmekte ve bebeğin sağlığını kötü etkileyecek şeylerden uzak durmaya çalışmaktadırlar. Hamilelik döneminde kadınların en çok merak ettiği ve en çok sordukları konulardan birisi saç boyama konusudur. Kadınların dış görünüm de en sık değişim yapmaktan hoşlandıkları şey saçlarıdır. Saçlarını kestirmek, şekilden şekle sokmak, renkten renge geçmek her kadının en keyif aldığı uygulamalardandır.

Hamilelikte Saç Boyamanın Bebeğe Etkisi Nedir?

Hamilelik, kişiden kişiye göre değişse de ortalama olarak 280 gün (40 Hafta) olan bir süreçtir. Bu süreçte annenin iç ve dış dünyası bebeği olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir. Anne adaylarının en çok istedikleri şey bebeklerinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesidir. Bu yüzden bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen her şeyden itina ile bilgilenmeli ve olabildiğince risk oluşturan etmenlerden uzaklaşılmalıdır. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre hamilelikte saç boyamak bebeğe ciddi sağlık sorunları yaşatabilmektedir. 21. yüzyıl saç boyalarının güvenilir olmasına rağmen içlerinde var olan bazı kimyasal maddeler deriye nüfuz ettiğinde kana karışmakta ve fetüse ulaşmaktadır. Kesinliği tam olarak ispatlanmamış olmakla birlikte uzmanlar hamilelikte saç boyamanın bebekte katarakt ve beyin tümörü oluşumunda etkili olduğu söylemektedir Özellikle formaldehit içeren ürünlerden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Ne Zaman Saç Boyatılabilir?

Uzmanlar her ne kadar hamilelik süresinde saç boyamayı tavsiye etmese de boyamayı çok isteyen ve boyayacak olan kadınlara bir kaç tavsiyede bulunuyorlar. Saçlarınızı kesinlikle boyamakta kararlı iseniz; olabildiğince doğal ürünleri tercih etmeli ve eczanelerde satılan doğal saç boyalarını kullanmalısınız. Hamileliğin ilk 12 haftasında bebeğin organlarının oluşum ve gelişim aşaması olduğundan bu süreç zarfında saç boyasının yapılmaması gerekir. Özellik ile ilk 3 ay içerisinde saç boyanmamalı ve 4. aydan itibaren önem arz ediyor ise doğal, saf bitkisel ve organik saç boyaları kullanarak saç boyama işlemi gerçekleştirilmelidir. İçeriğinde amonyak bulunan saç boyaları seçilmemeli, kullanılmamalıdır. Saç boyama işlemi yapılırken, işlemin yapıldığı ortam havadar olmalıdır. Anne adayının kimyasal madde solumamaya dikkat etmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

BENZER YAZILAR