Hamilelikte Farklı Renkte Akıntılar Neden Olur?

Admin Admin

Hamilelikte Farklı Renkte Akıntılar Neden Olur?

Hamilelik ile birlikte kadın bedeninde meydana gelen değişmelerden biri de çeşitli renklerde akıntıların yaşanmasıdır. Kadınların normal dönemlerde meydana gelen beyaz ve şeffaf akıntı yerine farklı renkte akıntılarının meydana gelmesi hamileliğin bir yansımasıdır. Hamilelikte hafif kokulu olan vajinal akıntı normal karşılanır ve sayısında da normal döneme göre artışlar yaşanır. Genellikle 6-8 hafta arasında görülen bu akıntılar çeşitli renklerde ve yoğunlukta meydana gelir. Bu akıntıların en önemli nedeni hormanal değişimlerdir. Ayrıca kadın bedeninin hamileliğe alışması ve bedenin çeşitli tepkiler vermesi ile de meydana geliyor. Genellikle beyaz olan bu akıntılar bazı durumlarda sarı, kahverengi, yeşil ve pembe renklerde görülür.

Akıntıların Görülme Nedenleri ​​​​​​

– Genişleyen vajina duvarlarına gelişen hormanların gerçekleştirdiği yoğun ve şiddetli baskılar,

– Hamilelikle meydana gelen kan akışındaki düzensizliklerin artması,

– Hamileliğin başlangıcında döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme çabaları,

– Hamileliğin sonlarında meydana gelen hormanal iniş ve çıkışlar,

– Çeşitli hastalık ve enfeksiyonların etkileri.

Beyaz ve Şeffaf Akıntı

Beyaz akıntılar genelde hamileliğin normal kabul edilen seyri içinde meydana gelen akıntılardır. Bu akıntı gebelik boyunca vajina ağzını ıslak tutmak amacıyla oluşur.

Kahverengi Akıntılar

Lekelenme şeklinde meydana gelen kahverengi akıntı normal kabul edilirken kötü kokunun eşlik ettiği akıntı çeşitli rahatsızlıkların sonucudur.

Yeşil Akıntı

Genellikle belirli enfeksiyonların belirtisi olarak ortaya çıkar. Görüldüğünde doktorunuza bildiriniz.

Sarı Akıntı

Yeşil akıntı gibi çeşitli enfeksiyonların belirtisi olarak ortaya çıkar. Yeşil ve sarı akıntılara kötü koku da eşlik eder.

Pembe Akıntı

Hamileliğin başlarında oluşan pembe akıntılar döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme çabaları sonucu ortaya çıkar. Dinlenme ve bol sıvı tüketme yoluyla geçer. Hamileliğin sonlarında meydana gelen pembe akıntı ise kabızlık, idrar yolları enfeksiyonları, mantar sorunlarının işaretçisi olabilir ve doktor kontrolü gerektirir.

Akıntılar Ne Zaman Düzelir?

Akıntılar hamilelik süreci ve sonrasında normal kabul edilir ve çoğunluğu bedeni korumak amacıyla salgılanan bedenin denge kurma çabalarıdır. Lohusalık süreci ile devam eden akıntılar 2-6 hafta sonra rengi açılarak kaybolur.

Bir cevap yazın

BENZER YAZILAR