Göz Kapağı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kiraz Kiraz

Göz kapağı ağrısı, göz kapağının göze dışarıdan gelecek zararlı uyaranlara karşı korumak ve göze girebilecek yabancı cisimlerin gözün burun kısmına doğru uzanmasına yardım eder. Gözyaşları ile gözlerin nemli kalmasını ve gözü koruma görevi olan kirpikler, gözü rahatsız eden ışıkları keserek azalmasını sağlar. Önemli görevi olan göz kapağının dış kısmı hassas ve duyarlı deriyle kaplıdır. İç kısmı ise kan damarlarını bandırır. Oldukça duyarlı bir dokuya sahip olan göz kapağımız dış faktörlerin birçoğundan etkiye sahip oldukça ağrılı rahatsızlıklara yol açabilir.

Göz Kapağına Neler Sebep Olur?

– Göz kapağındaki iltihaplanmalar

– Aşırı ışığa maruz kalma

– Fiziksel tahrişler

– Lensler

– Alerjik nedenler

– Yağ bezelerinin oluşturduğu kitleler

– Polenler

– Göz içine kaçan yabancı maddeler

– Göz kanallarındaki tıkanıklar

– Göz tabakasında iltihaplanma

Göz Kapağı Ağrısında Nasıl Bir Yol İzlenmeli

Genellikle bu ağrı çeşidinde, ağrılar acil sıfatla bahsedilmez. Fakat önem arz eden olay gözün içerisine yabancı bir madde kesici, delici, yakıcı olabilir vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Diğer yandan göz iltihaplarına dikkat edilmelidir. Kanlanan gözler, mor veya kırmızı renkte olan göz kapağı, vücutta meydana gelen yüksek ateş iltihap sorunun habercisidir. Hekime danışmak oldukça önemlidir.

Göz Kapağı Ağrısı İçin Bitkisel Yöntemler

Poşet çay: göz kapaklarında olan ağrılar ve şişliklerin tedavileri için hazır poşet çayı demlenir ve soğutulup bu demlenen çay göz kapaklarının üzerine konulup 10 dakika bekletilir. Ağrı ve şişlik olduğu sürece acılarınıza iyi gelecektir.

Papatya: bir tutam papatya çiçeği, bir fincan sıcak suya konulur. 10 dakika beklenir ve bu karışım soğumaya bırakılır. Soğuyan çay bir pamukla göz kapaklarına ve çevresine kompres olarak uygulanır.

Yorum yazın