Galeta Unlu Poğaça Tarifi

Admin Admin

Galeta Unlu Poğaça Tarifi

Son günlerde kullanımı gittikçe Artan galeta unu diğer onlara gıyaben daha sağlıklı daha temiz daha az katılım ve daha çabuk ulaşılabilir olması nedeniyle hamur işi sevenlerin ilgisini çekip kullanımını gitgide artmaktadır. Günlerin gezmelerin misafirlikleri vazgeçilmezi olan aynı zamanda hafif bir atıştırmalık olan poğaçalar galeta unu kullanılarak daha sağlıklı daha hafif daha çok sevilir hale gelmiştir.

Malzemeler

1-Hamuru için kullanılacak malzemeler

2- su bardağı kadar yoğurt

3-Bir su bardağı kadar sıvı yağ

4- paket kabartma tozu

5-Uygun miktarda un

6-Bir tutam tuz

İç Malzemesi İçin Kullanılacak Malzemeler

1-İki yüz elli gram kadar peynir veya ıspanak veya patates veya kıyma

2-Yarım demet kadar maydanoz

3-Tüm işlem bittiğinde üzerine biraz galeta unu serpilmelidir.

Galeta Unlu Poğaça Tarifi Yapılışı Hakkında

Yapmak istediğiniz miktara göre bir kap ayarladıktan sonra kabımıza önce kabartma tozlarını koymalıyız. Mikser ve ya el ile bir müddet karıştırmalıyız kıvam ele yapışmayacak yumuşak biçimde olması gerekmektedir. Yoğurma işlemi gerçekleştikten sonra istediğini hamuru istediğiniz büyüklükte parçalara ayırmalısınız. Parçalara ayırdığınız poğaçaları Avucunuzda bezeler açarak içine bir miktar peynir ya da farklı iç malzeme koyarsınız.

Poğaça şekline soktuğunuz hamurun üzerine galeta unu serpip poğaçamızın değişik bir lezzet verip yüz seksen derece veya iki yüz derece sıcaklıkta fırında kızarana kadar pişiririz. Bu işlemden önce isterseniz poğaça hamurunun üzerine yumurta da sürebilirsiniz. Fırından çıkardığımız poğaçalarımızın üzerine bir bez örtüp soğumasını beklersiniz. Bu işlemden sonra soğuyan poğaçalarımızı fırın tepsisinin içinden alıp servis edebilirsiniz. Poğaçalarınızı buzdolabında üç dört gün aynı tazelikte saklamanız mümkündür. Galeta unu poğaçaya ayrı bir lezzet kattığını göreceksiniz.

 

 

Bir cevap yazın

BENZER YAZILAR