Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Admin Admin

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Kahvaltıların vazgeçilmez öğünü olan peyniri organik ve doğal tüketmek insan sağlığı açısından çok büyük önem arz etmektedir. Fabrika yapımları olan peynirler çeşitli işlemlerden geçtiği ve hijyen açısından pek güvenilir olmadığı için organik peynir tüketmek daha iyidir. Evde kendi bildiğiniz ve güvenilir şekilde yapacağınız peyniri tüketmek her açıdan daha güvenilirdir. Yapımı kolay olan peyniri yaparak doğal, organik ve daha sağlıklı bir tüketim yapabilirsiniz.

Evde Peynir Yapımının Püf Noktaları

Öncelikle peynir yapımından önce sür tercihiniz önemlidir. Pastörize süt yerine çiğ süt tercih etmeniz daha sağlıklı bir peynir elde etmenizi sağlar. İstediğiniz peynir türüne göre malzeme temini yapmalısınız. Lor peyniri yapmak istiyorsanız 200 gram lor peyniri için 1.5 kilogram çiğ süt, 1 adet sirke, tadı için ise 1 çay kaşığı tuz gereklidir. Önce sütü derin bir kaba boşaltın ve kısık ateşte pişirmeye başlayın ardından sirke ve tuzu ilave edin. Kaynadıktan sonra bir tülbent yardımıyla süzün, iyice suyu süzüldükten sonra lor peyniri yapımı tamamlanmış olur.

Bir kap içerisinde buzdolabında muhafaza etmelisiniz ve istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Bir diğer sıkça tüketilen peynir olan beyaz peynir yapımı da kolaydır. 6 kilogram çiğ süt, 1.5 çay kaşığı peynir mayası ve 2 yemek kaşığı kaya tuzu gerekli malzemelerdir. Öncelikle çiğ sütü bir kapta güzelce kaynatın, daha sonra ocağın üzerinden alıp biraz ılık olmasını bekledikten sonra peynir mayasını ekleyin, mayayı ekledikten sonra güzelce karıştırıp mayalanması için battaniye yardımıyla sarın ve 1.5-2 saat kadar bu şekilde bekletin.

Mayalama işlemi bittikten sonra üzerine çizikler atarak 1 saat kadar tekrar bekletin ardından tülbent yardımıyla suyunun süzülmesini bekleyin. Suyu süzüldükten sonra tuz ve suyla salamura suyu hazırlayın peynirleri bunun içine koyun. Bir kaç gün dolapta bu şekilde bekledikten sonra dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Doğal ve organik peynir tüketmek bu kadar basit ve sağlıklıdır.

 

Bir cevap yazın

BENZER YAZILAR