Evde Gümüşler Nasıl Temizlenir?

Kiraz Kiraz

Evde Gümüşler Nasıl Temizlenir?

Kararmış gümüş takılarınızı temizlemenin birden fazla yolu var. Çoğu evde bulunan birkaç malzemenin yardımıyla kararmış gümüşlerinizi yeni alınmış gibi parlar hale getirebilirsiniz.

Birinci Yöntem: Diş Macunu Yöntemi

Kulağa komik gelse de diş macunu yardımıyla kararmış gümüşlerinizi kolayca parlatabilirsiniz. Önce fırça veya benzeri bir araçla diş macununu kararmış takılarınıza sürün ve 1-2 saat bekleyin. 2 saatin sonunda takınızı yıkayıp duruladığınızda takınız tekrardan ilk günkü parlaklığına kavuşacaktır.

İkinci Yöntem: Sirkeli Su ve Karbonat Yöntemi

Birçok alanda kullanılan sirkenin yardımıyla kararmış gümüşlerinizi parlatabilirsiniz. Bir kabın içerisine 3 yemek kaşığı sirke, yarım bardak su, son olarak da 3 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin ve karıştırın. Temizlemek istediğiniz takılarınızı karışımın içerisine bırakın ve 45-50 dakika sonra çıkarıp durulayın. Karışıma bez batırıp takılarınızı bez yardımı ile de temizleyebilirsiniz.

Üçüncü Yöntem: Limon ve Tuz Yöntemi

Limon da yüksek asit oranına sahip olduğu için gümüş temizlemek için oldukça uygundur. 3 yemek kaşığı limon suyu, yarım bardak su, 3 yemek kaşığı tuzu bir kabın içerisinde karıştırın. Kararmış takılarınızı karışımın içerisine bırakın ve 1 saat kadar bekleyin. Ardından takılarınızı karışımdan çıkarıp durulayın. Sirke yöntemindeki gibi eğer takılarınız kaba sığmıyor ise bez yardımıyla da takılarınızı temizleyebilirsiniz.

Dördüncü Yöntem: Kaynamış Deterjanlı Su Yöntemi

Kaynamış suyun içerisine bir miktar bulaşık deterjanı döküp karıştırın. Su hala kaynar haldeyken takılarınızı suyun içerisine bırakın. 30-40 dakika sonra su soğuduğunda takılarınızı çıkarın ve bir fırça veya bez yardımıyla suyun altında temizleyin.

Beşinci Yöntem: Amonyak

Genelde altınları parlatmak için kullanılan bu yöntem gümüş temizlemek için de oldukça etkilidir. 500ml suyun içerisine yarım fincan rende halinde beyaz sabun ve yarım fincan amonyak ekleyin. Kararmış takılarınızı karışımın içerisinde 50-60 dakika bekletin ve ardından su ile durulayın.

 

1 yorum

    Aslı Godel 15 Mayıs, 2018 Cevapla

    Bu yöntemi deneyeceğim teşekkür ederim. Bakır tavalar için bir öneriniz varmıdır acaba?

Yorum yazın