Evde Deri Temizliği Nasıl Yapılır?

Kiraz Kiraz

Deri temizliği, diğer temizliklere göre daha emek ve vakit ister. Birçok yüzeyi ıslak bez ve sabunla temizleyebilirken deri için özel yöntemler kullanılmalıdır. Deri eşyalarınızın ve deri döşemelerinizin temizliğini, temiz ve nemli bir bez ve sabun yardımıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Deri eşyalarınız üzerindeki beyaz su lekelerinin üstesinden gelmek istiyorsanız lekeli olan alanı vazelin ile kaplayın ve birkaç gün boyunca bekletin ve yumuşak bir bez yardımı ile silerek lekelerden kurtulun. Bu yöntem ile tükenmez kalem ve mürekkep lekelerinin de üstesinden gelebilirsiniz.

Rugan Deri Temizliği Nasıl Yapılır?

Ruganı temizlemek için sirke ile ıslatılmış temiz ve nemli bir bez kullanabilirsiniz. Sirkeli bez ile sildikten sonra yine nemli temiz bir bez ile silmelisiniz.

Deri Koltuk Temizliği:

Temizlik esnasında bol su kullanımının deriye zarar vereceğini unutmayın. Derinin yapısı yağlıdır ve kullanacağınız fazla suyla deri kurur, çağlar. Bundan dolayı, temizlikten hemen sonra çok iyi bir şekilde deri eşyanızı kurutmanızı öneririz. Deri koltuklarınızda oluşan ağır lekelerden kurtulmak için marketlerde satılmakta olan deri temizleme solüsyonlarından yardım almanızı öneririz.

Daha önce de söylediğimiz gibi derinin kuruyup çatlamasını önlemelisiniz ve bu solüsyonlar bu konuda size yardımcı olabilecek şekilde üretilmiştir. Deri temizleme solüsyonu dışında kullanacağınız diğer kimyasalların, deri koltuğunuza zarar verebileceğini unutmamanız gerekmektedir. Temizleme esnasında sert kıllı fırça, bulaşık süngeri tarzı sert maddelerden üretilmiş ürünleri kullanmayın. Hatta elektrikli süpürge bile deri koltuğunuza zarar verebilir.

Deri koltuklarınızı güneş ışığına uzun süre maruz bırakmak koltuğa zarar vermesinin yanı sıra kuruyup kısa sürede derin çatlaklar oluşmasına neden olur. Temizleme sürecinden sonra biraz vazelini deri koltuklarınıza sürebilir ve parlak görünmesini sağlarken çatlamalarına da engel olursunuz. Gliserin ve beyaz sabun kullanarak yapacağınız yüzey temizliği, parlaklık ve beraberinde temizliği de getirmektedir.

Yorum yazın