Erişte Bozulmadan Nasıl Muhafaza Edilir

Admin Admin

Eski bir Anadolu mamulü olan erişte, hamurun içine yumurta katılıp yoğurulduktan sonra ince ince kesip kurutularak saklanan ve yenileceği zaman suda pişirilerek yenen bir makarna çeşididir. Eriştenin uzun süre saklanabilmesi için, kesildikten sonra güneşte iyice kurutulması eriştenin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Eğer güneşte kurutma imkanınız yoksa evinizdeki fırının içerisinde, kestiğiniz erişteleri tepsiye yaydıktan sonra kurutabilirsiniz.

Erişte Lezzetli Bir Şekilde Nasıl Saklanır

Erişte eskiden uzun süre taze kalması için bez torbalarda saklanırdı. Bu saklama şekli halen en sağlıklı yöntem olarak bilinmektedir. Erişteler iyice kurutulduktan sonra bez torbalara konularak ve torba sıkıca bağlanarak kuru bir yere konulduğunda senelerce tazeliğini bozmadan muhafaza edilebilir. Dilerseniz evde kendiniz bez torba dikebilir veya bu tür malzemelerin satıldığı yerlerden satın alabilirsiniz.

Ancak buna rağmen yaptığınız erişte fazla gelirse ve elinizde yeteri kadar bez torba bulunmazsa, diğer sağlıklı yöntem cam kavanozlarda saklamak olacaktır. Kestiğiniz erişteleri porsiyonlara bölerek cam kavanozlara doldurabilir ve ihtiyacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. Kapağını açtığınız kavanozdaki erişteyi ihtiyacınız doğrultusunda kullandıktan sonra kalan kısmını tekrar kapağını sıkıca kapatarak saklayabilirsiniz. Konserveler gibi bir kere açıldıktan sonra hepsinin tüketilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Sakladığınız Eriştelerin Bozulmaması İçin

Saklamak için cam kavanozlara koyduğunuz eriştelerin bozulmayıp uzun süre taze kalması için kavanoz kapaklarının hava almayacak şekilde sıkıca kapatmayı unutmayın. Aksi halde içerisine hava alan kavanoz eriştenin yapısının bozulmasına ve gevrekliğini kaybetmesine sebep olabilir. Her ihtimale karşı kavanozun hava almasını engellemek için, erişteleri doldurduğunuz kavanozların ağzını temiz bir bezle örttükten sonra kapağını kapatırsanız içine hava alması ihtimalini en aza indirmiş olursunuz. Ayrıca seçtiğiniz bezlerle kavanozların daha şık görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

BENZER YAZILAR