En Beğenilen Dekorasyon Fikirleri Hangileridir

Kiraz Kiraz

En Beğenilen Dekorasyon Fikirleri Hangileridir

 

            Dekorasyon, insanların mağaralarda barınmalarından günümüze değin süregelmiştir. Tarih boyunca insanların yaşam şekilleri değiştikçe dekorasyon algıları da değişmektedir. Örneğin insanoğlunun tarımsal devrimle beraber yerleşik hayattaki dekorasyon algısı mağara duvarları ve ağaç kovuklarına figüratif çizimler yapmaksa da günümüz modern çağda evlerde duvarlara figüratif çizimler yapılmamaktadır. Bu, aslında dekorasyonun yaşam şekli ve dönemin koşulları ile ne kadar ilgili olduğunu bize anlatmaktadır.

 

Dekorasyonu, diğer adı ile tasarımı, üç ayrı bölümde işleyebiliriz. Bunlardan ilki Geleneksel Dekorasyon‘dur. Modern dönemden önce, yaklaşık 17. yüzyıla kadar sürmüş olan bu dekorasyon türüne günümüzde daha çok kırsal kesimlerde rastlanılmaktadır. Bu dekorasyon, daha çok sıcak renkleri kullanmaktadır. Simetrik şekiller veya mobilya duruşları vardır. Mobilyalarda klasik figürlere çok fazla rastlanılmaktadır. Dekoratif elemanlarda işlevden çok konforluk ön plandadır. Yaşam alanları perde gibi elemanlarla dış dünyadan ayrılmaktadır.

 

İkinci devir ise Çağdaş Dekorasyon‘dur. Bu dekorasyon türü sanayileşme ile beraber Avrupa’dan dünyaya yayılmıştır. Modernist ve modernizm türevi postmodernist yaklaşımlar ön plandadır. Mobilyalar sade ve nötr renkli tercih edilir. Abartı detaylar ve süslemelerden kaçınılarak yeni nesil çelik, beton, parke gibi yapı elemanları tercih edilmektedir. Dekoratif elemanlarda konforluktan çok işlevselliği sağlaması ve estetik görünümü elde etmesi beklenilir. Yaşam alanlarında perde gibi elemanlar genelde olmaz veya kullanılmaması göze batmaz, dış dünya ile bağlantısı sürmektedir.

 

Çağdaş Dekorasyon‘dan sonra orta çıkan tasarım türü ise Elektik Dekorasyon‘dur. Bu dekorasyon türünde, diğer türler karıştırılarak kullanılmaktadır. Bu yüzden, beklenmedik objelerin mekanda kullanılması yaygın olarak görülmektedir. Örneğin; bir kafede duvara asılı duran bisiklet gibi.

 

En beğenilen dekorasyon fikirleri hangileridir

 

Tüm bu dekorasyon türlerine rağmen, günümüzde baskın olan türü söylemek çok güç olmakla beraber çağdaş tasarımların giderek daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Kullanıcıların zevkleri ve ihtiyaçları doğrultusunda en doğru tasarım kişilerin kendisi tarafından verilmektedir.

Yorum yazın