Deniz Üzerinde Kurulu Bir Balıkçı Köyü: Koh Panyee

Kiraz Kiraz

Koh Panye adası anakaraya tekneyle 20 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Koh Panye adasının geçmişi yaklaşık olarak 200 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Anlatılanlara göre Endonezya’dan yola çıkan 3 aile yaşanabilir yeni yerler keşfetmek için bu bölgeye kadar gelmişlerdir.

Daha sonra aileler yaşanılabilir bir bölge buldukların da o bölgeye bayrak asarak diğer balıkçılarında bu bölgede yaşanılabilir yer olduğunu diğer balıkçılar için bir işaret olarak kullanmışlardır. Adaya çıkan ilk balıkçılardan biri olan Toh Baboo Panyee adası ve civarının balıkçılık için oldukça uygun bir bölge olduğunun farkına vararak adanın en yüksek bölgesine bir bayrak dikerek adanın yaşanılabilir bir yer olduğunu işaret etmiştir.

Koh Panye Köyü

Adaya çıkan ilk balıkçılar adanın yaşanılabilir olduğunu diğer balıkçılara adanın yüksek bir bölgesine bayrak dikerek haber verdiklerin den dolayı ada Malay dilinde ”Bayrak Adası” anlamına gelen Koh Panyee olarak isimlendirilmiştir. 200 yıllık bir tarihi olan Koh Panyee adasında 315 aileden oluşan yaklaşık olarak 1485 yerel halkı bulunmaktadır. Koh Panyee adasın da elektrik, internet ve hatta ATM dahi bulunmaktadır.

Koh Panyee halkı ise hydroponics adı verilen özel bir teknikle suda bitkiler yetiştirerek kendi sebze ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bu özel teknik okulda öğretmenler tarafından öğrencilere öğretilmektedir. Adanın en pahalı gideri ise elektrik ihtiyacıdır. Buradaki elektrik maliyeti anakaradaki elektrik maliyetinin tam olarak 6 katı fazlasıdır. Adadaki köy halkı ise tamamen Müslümanlardan oluşmaktadır. Koh Panyee adasın da yaşayan yerel halkın yapmış olduğu en ilginç yapı ise suyun üzerinde bulunan futbol sahasıdır. Koh Panye adasının futbol kulübü ise Tayland’ın en iyi futbol kulüpleri arasına girmeyi başarmıştır.

Yorum yazın