Dendera Tapınağı Hakkında Bilgi

Kiraz Kiraz

Dendera Tapınağı Hakkında Bilgi

Mısır’ın en iyi korunmuş tapınaklarından biri olan Dendera Tapınağı, ülkenin Luksor şehrinde yer alır. Luksor şehrine gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Dendera Tapınağı, Mısır’ın antik zamanlarında aşk tanrıçası olan Hathor’a, Horus ve çocuklarına adanmıştır.

Dendera Tapınağı’nın Tarihçesi 

2360 yıl önce Mısır Kraliçesi VII. Kleopatra tarafından yapımına başlanma emri verilen Dendera Tapınağı’nın yapımını M.S 60 yılında Romalılar tamamlamıştır. Günümüzde bazı bölgelerinde geçmişten gelen hasarlar var olsa da genel olarak sağlam bir yapıya sahip olduğu için Mısır’ın en çok ziyaret edilen dini turistik yerlerinden biridir.

Tapınağın 75 metrelik devasa bir avlusu bulunurken, bu avludan gidilen bölmelerde başka küçük tapınaklar ve bazı çeşitli binalar var. Roma Doğum Evi, Nectenabo Doğuşu Evi ve Kıpti Bazilikası tapınağın içinde yer alan günümüze sağlam bir şekilde ulaşmış yapılardan bazılarıdır ve turistler tarafından ilgi görüyor.

Tapınağın İç Kısmı ve Dekorasyonu 

Dendera Tapınağı‘nın içerisinde aşk tanrıçası olan Hathor’a, Mısır firavunlarına, diğer tanrılara ve Roma İmparatorlarına ait birçok simge ve kabartma bulunuyor. Bunların dışında tapınakta heykeller de bulunuyor. Her ne kadar bu kabartma ve heykellerin bir kısmı tapınakta yakılan ateşlerden dolayı zarar görmüş olsa da geriye kalanlar bile turistlerin ilgisini çekmeye yetiyor. En çok ilgi çeken süslemelerden ikisi ise tavandaki kabartmalar ve Mısır takvimine yönelik çizimlerdir.

Tapınak içindeki önemli ritüeller, ayinler ve toplantıların yapıldığı yer ise Hipostil Salonu‘dur. Tapınağın önemli bölümlerinden biri olan bu salonun duvarlarında yapılan ayin ve ritüellerle ilgili resimler bulunuyor. Ayrıca tapınak içerisindeki bazı odalar müzik enstrümanlarının, resimlerin ve parfümlerin saklanması için kullanılmıştır. Tapınağın ikinci katında ise Antik Mısır tanrılarından biri olan Osiris’in şapeline rastlanıyor. Tapınağın birçok bölümünde olduğu gibi burada da çok sayıda simge ve kabartmaya rastlamak mümkün. Tapınağın en önemli simgelerinden biri olan Zodyak Kabartması ise günümüzde Fransa’da, Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Bunların dışında eskiden tapınağın bir şifa merkezi olarak da kullanıldığı ve insanların hastalıklarına şifa bulmak amacıyla da tapınağı ziyaret ettikleri biliniyor. Ayrıca Mısır’daki çoğu tapınak gibi burada da Kutsal Göl bulunsa da, Dendera Tapınağı’nın içerisindeki Kutsal Göl’de su bulunmuyor.

Yorum yazın