Damla Sakızlı Şable Kurabiye Tarifi

Kiraz Kiraz

Kurabiye, herkes tarafından sevilen bir çeşit çörektir. Günümüzde birçok kadın sayesinde birçok kurabiye tarifinin ortaya çıktığı kesin olarak söylenilebilir. Bu tür kurabiyelere karşın damla sakızlı şable kurabiye tarifi de oldukça muhteşem bir lezzet, muhteşem bir tariftir. Bu tarifin oldukça pratik ve hızlı olduğunu söylemek mümkündür. Damla sakızlı şable kurabiyeyi denemek kadınların kurabiye tariflerine ekstra bir tarif katacaktır.

Damla Sakızlı Şable Kurabiye Tarifinin Malzemeleri Nelerdir?

200 gram oda sıcaklığında bekletilmiş olan margarin,

1 tane yumurtanın sarısı,

5 çorba kaşığı pudra şekeri,

2 çorba kaşığı nişasta,

1 tane damla sakızı,

1 paket vanilya,

1 paket kabartma tozu,

Alabildiği kadar un.

Üzerine;

1 çay kaşığı tarçın,

2 çorba kaşığı pudra şekeri.

Damla Sakızlı Sable Kurabiye Yapılışı Nasıldır?

Öncelikle damla sakızı herhangi bir zemin üzerinde veya bir ahşap üzerinde bardak yardımıyla toz haline getirilmelidir. Bir kap içine az miktarda un konulur. Toz haline getirilmiş olan damla sakızı ve diğer malzemeler ile bir araya getirilir. İyice yoğrulan hamur üzerine, alabildiği kadar un eklenir. Kulak memesi kıvamına gelen hamur, üstü kapatılarak 20 dakika kadar buzdolabında bekletilir.

Dinlenen hamur düz bir zemin üstünde merdanenin yardımıyla çok ince olmamasına dikkat edilerek açılır. Hamur açıldıktan sonra, kurabiye kalıpları ile ayrıştırılır. Fırın tepsiye yağlı kağıt konur. Ardından yapılan kurabiyeler fırın tepsiye dizilir. Damla sakızlı şable kurabiye önceden ısıtılan 175 derece fırında, kurabiyelerin üzerileri pembe renk alıncaya dek pişirilir. Kurabiyeler fırından alınır ve soğumaya bırakılır. Pudra şekeri ile tarçın bir kasede karıştırılır. Bu karışım, hazırlanan ve soğuyan kurabiyelerin üzerine serpiştirilir. Böylece damla sakızlı şable kurabiye servis edilmeye hazır halde olacaktır.

Yorum yazın