Çilek Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kiraz Kiraz

Çilek Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çilek birçok insan tarafından gerek görüntüsü gerek tadı gerek rengi konusunda çok sevilir. Tam bir yaz meyvesi olan çilek birçok insanın sevdiği sofralarında kaldırmak istemediği çilek yaz sofralarının birçoğunu süsler. Bazı zamanlar tatlılara konuk olan bazen suyu çıkartılıp serinleten çileği bol bol tüketiriz. Ancak bazı zamanlarda yaşanan bazı aksilikler sonucunda leke haline gelip hiç sevilmeyen bir hale bürünebilir. Bunun sonucunda kişiler direk makineye atsa da bazı durumlarda çilek lekesini kolay kolay gideremeyiz.

Çilek Lekesini Gidermek

Çilek lekesini gidermek için döküldüğü elbisenin veya kıyafetin türüne göre bazı işlemler gerekebilir. Bu işlemleri sırasıyla kıyafetin türüne göre uygun şekilde yaparsak çilek lekesinden kurtuluruz.

Çilek lekesi nasıl temizlenir

Çilek Lekesi yün Bir Zemine Veya İpek Bir Zemine Bulaştıysa

Birden fazla işlem gerekmektedir. İlk önce lekenin bulunduğu kısmı amonyaklı su içerisinde bekletmemiz gerekir. Daha sonra sodyum perborat ile karıştırdığınız su ile yıkayın. Bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra leke olan yeri sadece su ile durulayın. Bunun sonucunda lekeden kurtulmuş olursunuz.

Çilek Lekesi Pamuklu ve Keten Olan Bir Kıyafetin Veya Elbisenin Üzerine Bulaştıysa

Bu durumda lekeli olan kıyafeti veya elbiseyi kaynatmanız gerekecek. Çilek lekesi olan kıyafet veya elbiseyi alıp bol su ile bir yerde kaynatmalısınız. Kıyafetinizi bol su ile kaynattıktan sonra elbise veya kıyafetiniz üzerinde olan çilek lekesi suyun kaynaması ile kıyafetten çıkmış olacaktır.

Renkli ve Sentetik Kumaşa Bulaştıysa 

Lekeyi sabunlu su ile yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu şekilde lekeden kurtulamazsanız veya memnun kalmazsanız limonlu sıcak suda bekletip daha sonra duruladığınızda lekeden kurtulursunuz. Son olarak da pamuklu bir kumaşa bulaşırsa kumaşı bol akan bir musluğun altında durulamanız fazlasıyla yeterli olacaktır.

1 yorum

    Fatma 8 Nisan, 2018 Cevapla

    Bizim kızın kıyafetleri hep çilek lekesi ile dolu lekeler çıkmıyordu atmayı düşünürken arkadaşımın paylaştığı bu makaleyi gördüm çok teşekkür ederim yaaa çok sağolun. Bundan sonra sıkı yakipçinizim 🤗

Yorum yazın