Çikolatalı Frappuccino Tarifi

Kiraz Kiraz

Frappuccino, ağırlıklı olarak yaz aylarıdna tüketilen buzlu bir içecektir. Buzlar tam olarak erimiş vaziyette tüketilmez, tıpkı smoothie gibi katı ile sıvı arasında bir kıvamı olması beklenir. Aynı zamanda frappuccinonun bir diğer özelliği ise üzerinde krema veya kremşanti bulunmasıdır.

Çikolatalı frappuccino tarifi esasen hayal gücüne bağlıdır. Ne kadar şekerli hazırlanacağına veya kahve miktarının ne kadar olacağına kişi kendi damak zevkine göre karar verir. Ayrıca çikolatalı frappuccinonun kahve bazlı bir içecek olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı kafein tüketmesi sakıncalı olan kimseler tüketmemelidir.

Çikolatalı Frappuccino Malzemeleri

Çikolatalı frappuccino için öncelikle bir adet shaker gerekir. Zira tüm malzemeler karıştırılacaktır. Aynı zamanda bu shakerın buz kırma özelliği de olmalıdır. Diğer malzemeler ise sekiz adet buz, 100 ml. kahve, 100 ml. süt, 2 tatlı kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı çikolata sosu ve iki tatlı kaşığı damla çikolatadır. Kahve olarak demlenmiş filtre kahve soğuduktan sonra kullanılabilir veya yarım su bardağı suyun içerisine toz çözünebilir kahve eklenebilir. Kahve konusunda önemli olan tek husus soğuk olmasıdır.

Zira sıcak olması halinde içeceğin buzları eriyebilir. İsteğe bağlı olarak içecek hazırlandıktan sonra üzerine krema da eklenebilir. Ancak kahvecilerdeki gibi profesyonel krema ekipmanları evlerde bulunmadığından dolayı kremşanti kullanmak çok daha kolay olacaktır. bu krema veya kremşanti bir sıkma torbasıyla içeceğin üzerine eklenebileceği gibi bir buzdolabı poşetinin uç köşelerinden biri kesilerek de sıkma torbası olarak kullanılabilir.

Çikolatalı Frappuccino Nasıl Hazırlanır?

Çikolatalı frappuccinonun malzemelerini hazır ettikten sonra hazırlanması son derece kolaydır. İlk olarak damla çikolata dışındaki tüm malzemeler shakerın içerisine konularak buzlar hafif parçalı kalacak şekilde karıştırılır. En son da damla çikolatalar eklenerek bir kez daha karıştırılır. İçecek hazırlandıktan sonra istenmesi halinde üzerine krema sıkılabilir.

Yorum yazın