Cevizin Faydaları Nelerdir?

Kiraz Kiraz

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz Türkiye’nin batısına özgü bir kuruyemiş çeşididir. Cevizin ilk ticari üretimi Yunanlılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Günümüzde tüm dünyada ceviz üretiminin %60’ı ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yapılmakta. Orta Çağ İngiltere’si ve Antik Yunan’da akıl hastalarının tedavisinde kullanılıyordu. Roma döneminde ise doğurganlığı ve isteği arttırmak için kullanılıyordu. Pers cevizi olarak da bilinen “İngiliz cevizi” 1700’lü yıllarda ABD’ye götürülmüştür.

Ceviz hasadı yılda bir kez Eylül ve Kasım ayında yapılmakta ve dünya genelinde 30 farklı ceviz çeşidi bulunmaktadır. Gelelim cevizin faydalarına;

  1. Düzenli olarak tüketilen ceviz, damarlarda birikmeye başlayan kötü kolesterolü düşürerek damarların temizlenmesine yardımcı oluyor.
  2. Aynı zamanda 1 tatlı kaşığı ceviz yağı tüketmek kolesterolün kısa süre içinde düşmesine yardımcı oluyor.
  3. Diyabet hastalı için oldukça faydalıdır. Damar tıkanıklığı riskini düşürdüğünden kalp hastalıkları riskini azaltıyor.
  4. Antioksidanlar bakımından zengindir. Uzmanlar her türlü kanserden korunmak için düzenli olarak ceviz tüketilmesi gerektiğini savunuyorlar.
  5. Özellikle ileri yaşlarda görülen kemik zayıflamasını ve kemiklerde yaşanan mineral kaybını yavaşlatan yiyecekler arasında yer alıyor.
  6. Günde 3-4 ceviz tüketmek tokluk hissini uzun tuttuğundan öğün aralarındaki fazla atıştırmalıklardan uzak durmayı sağlıyor.

Şekli beyine benzediğinden uzmanlar cevizin hafızayı güçlendirme de büyük katlısı olduğunu söylüyor.
Sonuç olarak; ceviz kolesterolü kontrol altında tutmak isteyen ve damar tıkanıklığını önlemek isteyen herkes için düzenli olarak tüketmesi gereken bir yiyecek. Uzmanların önerisine göre; günde 2-3 dış zarı soyulmamış ceviz tüketilmesi gerekildiğini ve haftada 2-3 kez salatalarda bir yemek kaşığı kullanılması gerektiğini söylüyor. Ceviz yüksek kalorili olduğundan tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekli.

1 yorum

    Sevgi 14 Nisan, 2018 Cevapla

    Cevizin bir çok şeye faydası bulunmaktadır. Bunların dışında aklı çalıştırmakla alakalı oldukça faydalıdır. Her yemekten sonra bir ceviz mutlaka yiyorum.

Yorum yazın