Batum Hakkında Bilgiler

Kiraz Kiraz

Gürcistan’ın hızla değişen ve gelişen kentlerindendir Batum. Turistler için bir cazibe merkezi olan bu kent, Karadeniz’e kıyısı olan bir liman şehri ve aynı zamanda ülkenin ikinci büyük kentidir. Ülkemize oldukça yakın mesafede olan Batum’u ziyaret edecek vatandaşlarımız için vize talep edilmemektedir. Gece hayatının da bir hayli popüler olduğu bu hoş şehre gittiğimiz zaman nereleri ziyaret etmeliyiz şimdi bir göz atalım.

Avrupa Meydanı (Europa Square)

Batum’un şehir meydanı olarak nitelendirilen bu meydan, bilhassa yaz akşamlarında kalabalıklaşan bir yerdir. İçinde kocaman bir fiskıye havuzu bulunan meydanın merkezinde, elinde altın koyun postu tutan bir “Medea Heykeli” bulunuyor. Yunan mitolojisinin izleri görülen bu heykel, turistler tarafından en çok ilgi gören ve fotoğraflanan yerlerdendir.

Batum avrupa meydanı

Batum avrupa meydanı

Astronomik Saat (Astronomic Clock)

Batum’a gidildiği zaman görülmesi gereken yerlerden biri olan Astronomik Saat, Medea Heykeli ile aynı bulvar üzerinde bulunmakta ve şuan UNESCO tarafından koruma altında bulunan eski “National Bank of Georgia” banka binasının üzerinde yer almaktadır. Her saat başı çan sesinin duyulduğu bu etkileyici yapı, güneş ve ayın konumlarını da göstermektedir.

Astronomik Saat

Astronomik Saat

 

Piazza Meydanı (Piazza Square)

Batum’un en güzel meydanlarından olan Piazza Meydanı, Avrupa kentlerinin meydanlarını anımsatmaktadır. Piazza İtalyanca’da “meydan” anlamına gelmektedir ve İtalyan meydanlarından örnek alınarak yapılan Piazza Meydanı, ziyaretçilere kendilerini İtalya’daymış gibi hissettirmektedir. Çevresinde birçok restoran ve cafe alternatifleri bulunan meydanı saran yapılar Avrupa mimarisi örneğidir. Turistler için Batum’un tartışmasız en popüler meydanı olan Piazza, konser etkinliklerinin de ideal noktası sayılmaktadır.

batum pizza meydanı

batum pizza meydanı

Tiyatro Meydanı

Şehrin en renkli meydanlarından biri olan Tiyatro Meydanı, içinde altın renkli deniz tanrısı “Poseidon Heykeli” ile meşhurdur. Eski Sovyet mimarisi yapılarla çevrili bu meydan, Batum’da hoş vakit geçirilebile

Tiyatro meydanı

Tiyatro meydanıcek görülmeye değer yerlerdendir.

 

Orta Camii

Osmanlı Dönemi’nden kalma Orta Camii, Batum’da ayakta kalan ve faal olan tek camidir. Tarihçesi hakkında ayrıntılı bir bilgi olmayan caminin yaklaşık 130 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Vakti zamanında iki laz kardeş tarafından, iki caminin ortasında inşa edildiği için bu ismi aldığı söylenmektedir. Güzel bir mimari örneğe sahip bu cami, Acara Devlet Müzesi’nce koruma altında bulunmaktadır.

Yorum yazın