Bakır Eşyaları Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Admin Admin

Bakır eşyaların genel olarak matlaşarak karardığı gözlemlenir. Bunun nedeni kimyasal tepkileşmedir. Bakırda bulunan karbonatın ortamdaki oksijen ile tepkimeye girmesi oksitlenmeye sebep olur. Bu oksitlenmeden dolay bakır eşyalarda matlaşma ve kararma görülür. Görünüm ve sağlık açısından bakır eşyaların temizliği önemlidir. Bakır eşyaların temizliğine dikkat edilmediği takdirde oksitlenme zehirlenmesine neden olabilir

Bakır Parlatma Tozları 

Bakır eşyaları temizlemede en işlevsel yöntemlerden biri olan bakır parlatma tozları kolayca süpermarketlerden temin edilebilir. Bakır parlatma tozları, bakırın yüzeyine yumuşak bir bezle uygulanarak silinmelidir. Dikkat edilmesi gereken bakırın çizilmelere maruz kalmamasıdır.

Sirke

Sirke sayesinde bakırların temizliği yapılabilir. Sirke, bakırı temizlemesi dışında bakırın daha parlak görünmesini sağlar. Bakırı sirke yardımıyla hafif nemli bez ile silmek, bakırdaki ilk görünümü tekrar elde etmeyi sağlayabilir.

Limon

Bakır temizlemede diğer pratik yöntemlerden biride limondur. Ortadan ikiye kesilen limon tuza batırılarak bakır ovularak silinebilir. Etkili bir çözüm olması için bu yöntem 5 dakika boyunca yapılmalıdır.

Ketçap

Bakır üzerine ketçap döküldükten sonra 10 dakika bekletilip silmek etkilidir. Ketçap, oksit çözücüler arasında yer alır. Bu şekilde bakır temizliği yapılabilir. Yumuşak bez yardımıyla silinen bakırın çizilmemesine dikkat edilmelidir.

Bakır Temizliği Sonrası Yapılması Gerekenler

Bakırın ovalanarak silinmesi işleminden sonra kuru ve çok sert olmayan bir bezle bakırı iyice kurutmak doğru olacaktır. Islak kalan bakırlar tekrar oksijen ile tepkimeye girerek oksitlenebilir. Bu nedenle bakırın temizliğinden sonra muhakkak iyice kurutulmalıdır. Aynı durumda bakırın kuru olması kadar bakırın bulunduğu ortamın da kuru olması gerekmektedir. Nemli ortamlarda bakırlar matlaşır ve kararır. Eğer bakır temizleme yöntemleri işe yaramıyorsa bakır parlatıcılarına, bakırları göndermek doğru olacaktır. Uzun süre temizlenip parlatılmayan bakırların bazen geri dönüşümü olmayabiliyor.

Bir cevap yazın

BENZER YAZILAR